Ketvirtakursiai šį semestrą įrodys savo profesionalumą ne tik rengdami baigiamąjį bakalauro darbą, bet ir atlikdami profesinę praktiką. Praėjusią savaitę daugiau kaip 400 EF studentų trims mėnesiams pasklido po įvairias Lietuvos įmones, o drąsiausieji taiko sukauptas studijų žinias užsienyje: Ispanijoje, JAV, Norvegijoje, D. Britanijoje ir kitose šalyse.
EF studentus kasmet kviečia įvairios įmonės atlikti praktiką. Studentai išbando save gerai žinomose Lietuvos ir tarptautinėse kompanijose, tokiose kaip “Western Union”, EY, “Swedbank”, ir pan., įvairiose Lietuvos Respublikos institucijose: LR Finansų ministerijoje, Lietuvos banke, LR Valstybės kontrolės institucijoje ir t.t. “Studentai praktikas pasirenka labai įvairiai. Daug ketvirtakursių jau dirba, todėl dažnai profesinę praktiką atlieka savo darbovietėje. Kiti laisvai renkasi ir praktinių žinių pasiryžta pasisemti ne tik Lietuvoje, bet ir išvykdami pagal Erasmus praktikos programą. Žinome, kad ketvirto kurso pabaiga nelengva – rengiamas baigiamasis bakalauro darbas, o čia dar ir praktika, tačiau norime, kad studentai studijas baigtų ne tik teoriškai stipriai pasiruošę, bet ir įgiję praktinių žinių”, - sako EF dekanas prof. Jonas Martinavičius. Oficiali profesinė praktika ketvirtame kurse ne vienintelis būdas įgyti praktinių žinių. Daugelis verslininkų jaunimą skatina kuo anksčiau domėtis darbo ir praktikos galimybėmis, todėl yra studentų, kurie jau antrame kurse savarankiškai susiranda praktikos vietą ir taip pradeda kaupti praktines žinias, užmezga profesinius ryšius. “Norime, kad studentai būtų aktyvūs. Į paskaitas, įvairius susitikimus kviečiame verslo ir valstybės institucijų vadovus, kad sužadintų studentų motyvaciją, žingeidumą bei paskatintų veiklumą. Taip, dabar sėkmingai karjerai jau neužtenka rankose turėti aukštojo mokslo diplomo, pats žmogus turi būti pasiruošęs dar daug investuoti į save bei savo ateitį. O mums nieko nėra džiugiau, kai tokie sėkmingi studentai sutikti po kelerių metų šypsosi ir pasakoja, kaip jiems vis dėlto pravertė teorinės universiteto žinios, studijų metais atrodžiusios tokios nuobodžios ir niekam nereikalingos”, - pasakojo EF prodekanas prof. Lionius Gaižauskas bei pridūrė, kad studentai profesines praktikas kasmet renkasi vis atidžiau: domisi apie būsimas užduotis, įsidarbinimo galimybes, atlikus praktiką, ir t.t.
Praktikantas lyg būsimas darbuotojas
Profesinių paslaugų bendrovėje EY (anksčiau žinoma kaip „Ernst & Young“) pernai praktiką atliko 42 studentai, tarp kurių buvo nemažai EF studentų, besisėmusių profesinių žinių apskaitos, audito bei kituose skyriuose. Po praktikos kompanijos darbuotojais tapo 17 praktikantų. “Atrankos procedūra kandidatams į praktikanto poziciją ir į konsultanto poziciją yra tokia pati. Tikimės, kad studentai praktikos metu gerai pasirodys ir galėsime jiems pasiūlyti nuolatinę darbo vietą. Laukiame žmonių su geromis anglų kalbos žiniomis, motyvuotų, analitiškai ir kritiškai mąstančių, gebančių dirbti komandoje, aktyvių, gerai besimokančių bei norinčių augti. Besirengdami praktikai, priklausomai nuo skyriaus į kurį aplikuoja, studentai turėtų pasikartoti mokslo metu išmoktus dalykus, nes praktikos metu jie taikomi praktiškai”, - pasakojo EY vyr. personalo specialistė Rasvydė Gustaitė. Praktiką kompanijoje atliekantieji dirba prie realių projektų, todėl bet kokie praktikanto atliekami darbai yra labai svarbūs, nes jie lemia galutinius kompanijos projektų rezultatus. Praktika kompanijoje taip pat yra apmokama. Norintys atlikti praktiką EY kviečiami kandidatuoti: http://www.ey.com/careers . Čia nuolat atnaujinama informaciją apie įvairias karjeros galimybes kompanijoje.
Suteikite praktikantams galimybę ir jie jus nustebins
“Western Union” (WU) praktikos programą pristatė 2013 m. pavasarį. Nuo to laiko kompanijoje praktiką sėkmingai atliko 104 studentai, tarp kurių net 47 studentai iš Vilniaus universiteto. "Kiekviena praktikantų karta mus nustebina vis labiau. Studentai ateina norėdami mokytis, entuziastingai nusiteikę, turintys daugybę šviežių, kūrybingų idėjų. Taigi mes kaip kompanija taip pat labai daug išmokstame iš praktikantų", - pasakojo WU Lietuvos žmogiškųjų išteklių skyriaus direktorė Živilė Valeišienė. WU praktikos programa kasmet auga. Praktikantai dažniausiai prisijungia prie apskaitos, žmogiškųjų išteklių bei IT departamentų. Po praktikos kompanijos darbuotojais tampa daugiau nei pusė studentų. ,,Western Union“ operacijų centras Lietuvoje aptarnauja Europos, Vidurio Rytų ir Azijos, JAV, Kanados, Afrikos rinkas. Plečiant mokėjimo paslaugų spektrą ir geografiją, šiame centre nuolat ieškoma darbuotojų į pačias įvairiausias pozicijas: nuo specialistų iki vadovų. 2014 metais ,,Western Union“ Lietuvoje daugiausiai samdė finansų, atitikties teisiniams reguliavimams, skaitmeninio verslo, verslo sprendimų, operacijų bei kitų sferų darbuotojų.
Kaip WU Europos regiono operacijų centro vadovė Kendra Ricenbaw sako: “Tik suteikite praktikantams galimybę ir jie jus nustebins”. “Laukiame įvairių studentų. Tačiau prieš praktiką pats studentas turėtų gerai apgalvoti, kokia sritis jį labiausiai domina. Su būsimais praktikantais rengiame pokalbius: išsiaiškiname, kuriame skyriuje praktika jiems būtų patraukliausia, kokius įgūdžius studentas turi. Stengiamės surasti praktikantui tokią vietą, kurioje jis puikiai jaustųsi, įgytų kuo daugiau realios darbinės patirties, geriau suprastų tarptautinį verslą bei įgytų geriausią įmanomą patirtį”, - pasakojo Ž. Valeišienė. Norintiems atlikti pratiką “Western Union” yra keli pagrindiniai reikalavimai: labai geros anglų kalbos žinios (dar vienos užsienio kalbos mokėjimas – didelis privalumas), energingumas, atvirumas, kūrybingumas bei drąsa iššūkiams. "Specifinio pasiruošimo praktikai mūsų kompanijoje nereikia. Praktika – tai augimo vieta ir vienas pirmųjų studento gilesnių žvilgsnių į verslo pasaulį. Praktikos metu studentas pritaiko universitete įgytas teorines žinias realiame darbe. Siekiame, kad mūsų praktikos programa studentams leistų ne tik prisiliesti prie verslo, bet ir skatintų jų kūrybingumą bei idėjų realizaciją", - pasakojo WU Lietuvos žmogiškųjų išteklių skyriaus direktorė. Praktikantai WU įgauna įvairios patirties: 70 proc. praktikos laiko skiriama realiam darbui, 20 proc. specifiniams kūrybiniems projektams susijusiems su verslu, o likę 10 proc. kompanijos mokymams (pvz., projektų valdymas, laiko valdymas, komunikacija, ryšių kūrimas,...).
Kitokia praktika valstybės tarnyboje
Praktika LR institucijose suteikia daug žinių apie valstybės valdymą. Pernai praktiką LR Finansų ministerijoje atliko 3 EF studentai. “Specialiai pasiruošti atlikti praktiką ministerijoje tikrai nereikia, užtenka studento turimų universitetinių žinių. Ekonomikos studijų krypties studentai yra ypač laukiame, nes studijų pakraipa yra artima ministerijos veiklos sritims, bet ne visada galime visiems norintiems suteikti praktikos galimybes, o kartais atvirkščiai - nebūna tiek norinčių studentų”, - pasakojo LR Finansų ministerijos personalo skyriaus vyriausioji specialistėEglė Tenenė. Ministerijoje praktika organizuojama taip, kad praktiką atlikti turi didesnes galimybes tie studentai, kurie dėl jos kreipiasi likus iki praktikos pakankamai laiko, pvz., prieš porą mėnesių, kitaip gali nebūti galimybės studentui sukurti darbo vietos. “Noriu pabrėžti, kad praktikos metu studentui yra sukuriama darbo vieta ir jis gauna realias užduotis – neretai studentai turi susidarę klaidingą nuomonę, kad praktikos metu “nieko neveikiama””, - akcentavo E.Tenenė. Studentams ministerijoje praktikuotis sekasi įvairiai: vieniems geriau, kitiems truputį prasčiau, tai priklauso ir nuo paties studento, ir nuo padalinio. Ministerijos darbuotojai bent jau iki šiol visi patenkinti ir laukia naujų studentų. Žinoma, kartais studentus praktika valstybės institucijoje atbaido, nes po praktikos įsidarbinimo galimybės yra ribotos. Norint dirbti valstybės tarnyboje reikia visų pirma turėti aukštojo mokslo diplomą rankose. “Žinoma, geras darbas, atsakingas požiūris į jį praktikos metu yra prisimenamas ir esant galimybėms studentas baigus studijas pakviečiamas dalyvauti atrankose”, - sakė E.Tenenė.
Lietuvos bankas kasmet organizuoja praktikantų paiešką ir priėmimą į Priežiūros, Bankininkystės, Ekonomikos ir finansinio stabilumo, Grynųjų pinigų, Organizacijos tarnybas, Tarptautinių ryšių ir Komunikacijos departamentus bei Vidaus audito skyrių. “Bankas siekia studentus supažindinti su valstybės centrinio banko veiklos principais, sudaryti galimybę susieti paskaitų metu įgytas teorines žinias su praktine veikla. Perteikti studentams LB tarnautojų patirtį ir taip padėti aukštosioms mokykloms rengti aukštos kvalifikacijos specialistus. Praktikos vadovai studentus atsirenka atsižvelgiant į kandidatų mokymosi rezultatus, motyvacinius argumentus ir tikslus, kurių ketina siekti atliekant praktiką”, - pasakojo LB personalo skyriaus viršininkė Gražina Navickaitė. Kasmet pavasario sesijai LB priima 20-30 studentų iš įvairių Lietuvos ir užsienio universitetų. Pernai pavasario sesijos metu čia praktiką atliko 9 EF studentai. “Praktikos vadovai studentus vertino puikiai. Studentai buvo aktyvūs ir iniciatyvūs, profesionaliai taikė studijų metu įgytas žinias, aktyviai bendradarbiavo, keitėsi informacija, padėjo kitiems, savarankiškai, laiku ir tinkamai atliko pavestas užduotis”, - EF studentus gyrė G. Navickaitė. Šios sesijos metu LB laukiama 23-jų praktikantų iš kurių 6 bus EF studentai. Daugiau apie praktika LB https://www.lb.lt/praktika_lietuvos_banke
Linkime studentams įdomios ir vertingos praktikos!