Prieš kelerius metus VU Ekonomikos fakultete pradėjus studijų programas anglų kalba, jas rinkosi negausus studentų būrys. Paskutiniųjų trejų metų intensyvus darbas subrandino neblogus vaisius: šešiose bakalauro ir magistro programose anglų kalba studijuoja per 240 studentų, daugiau kaip trečdalis jų – užsieniečiai. Šių metų stojimą galima vadinti rekordiniu – priimta per 50 užsieniečių, ir dabar EF savo auditorijose skaičiuoja 82 nuolatinius studentus iš užsienio: Vokietijos, Italijos, Turkijos, Vietnamo, Rusijos, Kinijos, Egipto, Brazilijos, Albanijos, Nigerijos ir t.t. Didžiajai daliai jų studijos Lietuvoje – pirmoji pažintis su mūsų šalimi.
“Šiemet Ekonomikos fakultete į bakalauro studijas įstojo trigubai daugiau nuolatinių studentų iš užsienio lyginant su praėjusiais metais, o kur dar kelios dešimtys atvykusių studentų pagal ERASMUS bei kitas mainų programas. Kasmet fakultete daugėja ir studijų programų dėstomų anglų kalba. Šios programos patrauklios ne tik užsieniečiams, bet ir lietuviams. Daug bendraujame su Lietuvos moksleiviais – juos vis dažniau domina studijos užsienyje, nes nori įgyti žinių anglų kalba, sutikti įvairių žmonių. EF studijų programos anglų kalba patenkinta šiuos poreikius”, - pasakojo VU EF dekanas prof. dr. Jonas Martinavičius. EF vienas patraukliausių užsieniečiams visame Vilniaus universitete. Fakultete šiuo metu studijuoja 28 bakalaurai ir 54 magistrai užsieniečiai. Daugiausia studentų iš Gruzijos (13), Azerbaidžano (12) bei Ukrainos (8), tačiau atvykusių geografija labai plati: Brazilija, Kinija, Egiptas, Gambija, Vokietija, Italija, Indija, Libanas, Hondūras, Nigerija, Palestina, Sirija, Rusija ir t.t. Būsimus studentus iš užsienio labai domina EF siūlomos studijos – kasmet sulaukiama vis daugiau užklausimų el. paštu. Studentų iš ne bevizio režimo šalių atvyktų dar daugiau, tačiau jiems dažnai kyla problemų dėl vizų. “Didėjant žmonių mobilumui pasaulis traukiasi, tai reiškia, kad VU šiandien su kitomis aukštosiomis mokyklomis dėl studentų konkuruoja ne tik Lietuvos, bet ir pasauliniu lygiu”, - sako EF dekanas.
Studijos EF – prieglobstis nuo karo
Konkuruoti pasaulinėje rinkoje Lietuvos aukštosioms mokykloms sunku. “Tiesą pasakius, nei šeima, nei didžioji dalis draugų nežinojo Lietuvos – pernelyg mažai reklamos apie šalį”, - pasakojo Mayssaa Hefteh iš Sirijos, EF studijuojanti Tarptautinio verslo ekonomikos ir vadybos magistrantūroje. Mayssaai tai jau antras magistras, tačiau baigusi studijas ji nenorėtų grįžti į karinio konflikto draskomą Siriją, bet dėl kalbos barjero ir užsieniečių gyvenimo Lietuvoje apribojimų negalės pasilikti. O jos planuose dar ir doktorantūros studijos.
Mayssaa tautietę ir kurso draugę Kindą Dallą gyvenimas Lietuvoje įtraukė kaip reikiant. Sausį, gavus magistro diplomą, jai nebus atsisveikinimas su šalimi – merginą po sėkmingos praktikos tarptautinė kompanija pakvietė dar metus padirbėti. “Šiuo metu dirbu kaip verslo vystymo vadybininkė, t.y. rūpinuosi verslo plėtra naujose rinkose. Darbas tikrai įdomus – daugybė iššūkių. Priklausomai nuo kompanijos poreikių ir mano tikslų galbūt pasiliksiu net ilgiau nei metams”, - džiaugėsi sėkme Kinda. Mergina nė nenumanė, kad pasirinkusi studijas negirdėtoje šalyje čia taip sėkmingai adaptuosis. Pasiruošti pokyčiams nelabai padėjo ir informacijos apie Lietuvą rinkimas internete: faktų skaitymas ir gyvenimas – du skirtingi dalykai. Pirmosios dienos Lietuvoje nebuvo pačios lengviausios – nauji žmonės, nesuprantama kalba, nepažįstamos vietos. “Iš pradžių lietuvaičiai buvo gana uždari, nekalbūs, tačiau labiau susipažinus visi barjerai dingo! Po poros mėnesių čia jaučiausi kaip namie – tai buvo puikaus nuotykio pradžia. Vilnius jaukus ir gražus, Lietuvos gamta nuostabi, maistas skanus, žaviuosi lietuviškomis tradicijomis, istorija ir paveldu”, - pasakojo studentė. Šiandien savo pasakojimais ji griauna savo draugų bei šeimos susidarytus stereotipus apie Centrinės ir Rytinės Europos šalių švietimą, kad jis prastas palyginus, pvz., su Skandinavijos šalių, JAV ar D.Britanijos. “Nereikia nė sakyti, dabar esu įsitikinusi, kad Tarptautinio verslo ekonomikos ir vadybos magistrantūros studijų programos struktūra ir organizavimas, paskaitos, seminarai yra tokie pat vertingi ir profesionalūs kaip, kad būtų kitur. Tad tikrai rekomenduočiau šias studijas bet kuriam studentui. Programoje netrūksta įvairių šiandien aktualių kursų, man labai patiko užsiėmimai, kuriuose daug praktinių užduočių, prezentacijų, atvejų analizių, individualių ir komandinių projektų. Žinoma, turėjome ir teorinių paskaitų – suprantu, kad jos vertingos, tačiau tradicinį dėstymo būdą galbūt ateityje būtų galima patobulinti: labiau sužadinti studentų susidomėjimą, aiškiau jiems parodyti, kaip teorija susijusi su verslu”, - sakė Kinda. Studentai negaili gerų žodžių tiek administracijai, tiek dėstytojams, tačiau vis dar užsimenama apie pagrindinį trukdį – užsienio kalbos barjerą. “Kai kuriems profesoriams kartais sunku suprasti studentų klausimus, tačiau negaliu neįvertinti jų milžiniškų pastangų pateikti viską kuo aiškiau, norą visuomet pagelbėti bei patarti studentams”, - pastebėjo Mayssaa.
Dėl rasistinio elgesio VU skyrė teisinę pagalbą studentui
Šiemet bakalauro studijas EF pradėjęs Francas Chukwuebukas Nebeolisahas iš Nigerijos džiaugėsi, kad gali realizuoti ne tik mokslo poreikį, bet ir žaisti futbolą. Jis įtrauktas į VU futbolo komandos “Vilmesta” sudėtį. Komanda LFF II Lygos Pietų zonoje iškovojo sidabrą – Fanco indėlis net 14 įvarčių. “Iš pradžių jaudinausi, kad man sunkiai seksis adaptuotis prie komandos žaidimo stiliaus, tačiau treneris Rimantas Turskis padėjo labai greitai įsilieti. Dabar vienintelis iššūkis šaltis – žmogui prieš tai negyvenusiam žemiau +20 laipsnių tikrai nelengva”, - pasakojo Francas. Futbole verda rimtos aistros, tad vaikino odos spalva ne visad lieka nepastebėta. “Patyriau prievartą žaisdamas su viena komanda. Mane nustebino trenerio ir universiteto reakcija, tai buvo neakademinis įvykis, bet universitetas vis viena labai rimtai sureagavo – paskyrė man teisininką ir mes kartu su komandos kapitonu kreipėmės į futbolo federaciją dėl incidento tyrimo. Nelaimėjome, nes pritrūko įrodymų, tačiau pats faktas, kad universitetas taip kovoja prieš rasizmą yra pagirtinas ir labai malonus”, - džiaugėsi studentas. Pasak jo, rasistinių įvykių Lietuvoje jam netenka patirti – kartais vyresni žmonės ar vaikai nusistebi jo išvaizda, bet jis pats to nesureikšmina. Jam smagu, kad jaunimas puikiai kalba angliškai, todėl lengva susidraugauti, o su vyresniais jis pats po kelerių metų gal susikalbės, nes lanko lietuvių kalbos užsiėmimus. Studijas VU EF Francas pasirinko po nesėkmingos patirties Gruzijoje – ten jo netenkino studijų kokybė, nebuvo bibliotekos, galimybių žaisti mėgstamą futbolą ir t.t. “Tas studijas man surado agentas Nigerijoje, todėl kito universiteto ieškojau atsakingiau – pats. Mano kriterijai buvo aukšta studijų kokybė, bet kartu nedidelis studijų mokestis bei nebrangus pragyvenimas”, - pasakojo vaikinas, jau turintis patirties darbuojantis su tėvais versle ir nusprendęs, kad sėkmingam darbui reikia stiprių žinių, o pripažinimui diplomo. Francas norėtų ne tik sėkmingai baigti bakalauro studijas, bet ir EF studijuoti magistrantūroje. “Afrikiečių patarlė sako “Tomorrow is Pregnant” (“Ateitis yra nėščia”) – niekada nežinai, ką ateitis atneš”, - įsitikinęs vaikinas ir priduria, kad jį žavi ne tik lietuviškas maistas, kultūra, bet ir lietuvaitės. Anot Franco, jos vienos gražiausių visame pasaulyje, tad galbūt sėkmingas studijas ir futbolininko karjerą vainikuos santuoka su lietuvaite.
Vietinius galėtų stebėti valandų valandas
Olawale Arogundade iš Nigerijos Ekonomikos fakultete magistro studijas pasirinko po pirmojo vizito Lietuvoje. Tuomet vaikinas atvažiavo kaip mainų programos studentas – jis susižavėjo turtinga Vilniaus universiteto istorija bei gera studijų kokybe. “Tąsyk sau pasakiau: “Noriu tapti šio istorinio universiteto dalimi!” ir dabar džiaugiuosi puikiomis studijomis. Baigęs studijas tikrai norėčiau likti šalyje, jei tik pavyks gauti gerą darbą”, - pasakojo Olawale bei džiaugėsi, kad EF studijuoja daug žmonių iš skirtingų šalių, o vietiniai labai paslaugūs, draugiški ir tikri nuotykių ieškotojai. Šiuo atveju EF studento vokiečio Benedikto Rippergero vertinimai santūresni – jam postsovietinės šalys ir jų gyventojai galėtų būti tikras studijų objektas.
“Buvusios Sovietų Sąjungos Rytų Europos šalys man labai įdomios, mėgstu po jas keliauti, o štai važinėti viešuoju transportu ir stebėti vietinius galėčiau valandų valandas. Pastebiu dvi labai skirtingas puses: daug senų, neturtingų, rusiškai kalbančių žmonių ir jauni, išsilavinę, angliškai suprantantys lietuviai, kurie vis dar ieško savo vietos pasaulyje”, - pasakojo Benediktas. Vaikinas bakalauro studijas baigė Vokietijoje – studijos jį nuvylė, nes sistema pernelyg priminė mokyklą, todėl magistro laipsnio nusprendė siekti kitoje Europos Sąjungos šalyje. “Po paieškų galiausiai atsirinkau tris galimybes: Varšuvos, Liublijanos ir Vilniaus universitetus. Visuose buvo siūlomos panašios tarptautinio verslo programos, bet mano pasirinkimą nulėmė tai, kad būtent Lietuvoje dar buvau nesilankęs”, - pasakojo Benediktas. Baigiantis 1,5 metų studijoms, jis džiaugiasi savo pasirinkimu: nors Saulėtekis tolokai nuo centro, bet infrastruktūra puiki; nors universiteto pastatai iš išorės seni ir nedailūs, bet čia yra viskas ko reikia studentams nuo valgyklos iki papildomų TV ekranų auditorijose, o šalia esanti naujoji biblioteka įkvepia rimtiems darbams. Pačias studijas Benediktas vadina gana įtemptomis, tačiau krūvį galėjo pats koreguoti. “Profesoriai pateikia tam tikras indikacijas ir pradeda diskusijas, tačiau jie atviri studentų mintims, puikiai pateikia išvadas, nesigilindami į nesvarbias detales. Žinoma, tai ne visiems tiko, bet man labai! Labai džiaugiuosi, kad kurse užsimezgė glaudūs ryšiai, vienas kitą labai palaikom ir padedam”, - pasakojo Benediktas. Po diplomų teikimo sausį vaikinas planuoja grįžti į Vokietiją bei įsidarbinti. Anot jo, ir Lietuvos darbo rinka yra puiki, čia yra daugybė galimybių, bet jam tiesiog norisi gyvenimo pokyčių – Vilnius po truputį nusibosta. “Galbūt aš čia sugrįšiu anksčiau nei tikiuosi”, - neuždaro durų Benediktas bei prisimena, kaip jį tik atvykus į šalį stebino griežtos taisyklės: draudimas prekiauti alkoholiu nuo 22 val., draudimas rūkyti net viešojo transporto stotelėse ir pan.
“Iš tiesų labai smagu dirbti su tarptautinėmis grupėmis. Didėjantis fakulteto tarptautiškumas augina fakulteto bendruomenę: dėstytojai ir studentai pažįsta skirtingas kultūras bei tradicijas, užsimezga kolegiški ir draugiški santykiai tarp žmonių iš pačių skirtingiausių pasaulio kraštų”, - džiaugėsi EF dekanas. Šiuo metu fakultete yra kelios studijų programos anglų kalba: Vadybos ir verslo administravimo bakalauro programa, rinkodaros ir globalaus verslo atšaka nuo II kurso taip pat dėstoma angliškai; magistrantūroje programų pasirinkimas platesnis: Tarptautinio verslo ekonomika ir vadyba, Rinkodara ir integruota komunikacija, Ekonominė analizė ir planavimas. Nuo kitų metų bus pasiūlyta dar dvi angliškos magistrantūros programos: Rinkodaros analizė bei Finansai.