Rugsėjo 17 d. VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete Karol Michnevič sėkmingai apsigynė disertaciją „The Effects of Population Ageing on Household Consumption Expenditures in Central and Eastern Europe (Gyventojų senėjimo poveikis namų ūkių vartojimo išlaidoms Vidurio ir Rytų Europoje)” socialinių mokslų daktaro laipsniui gauti.

Disertacija rengta 2015–2019 metais Vilniaus universitete.

Disertacijos anotacijoje K. Michnevič teigia, kad Vidurio ir Rytų Europos šalys susiduria su spartaus gyventojų senėjimo problema. Didėjantis gyventojų amžiaus vidurkis, ilgėjanti vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė bei žemas gimstamumo lygis sudaro sąlygas ilgalaikei demografinei transformacijai, kurios galimas poveikis šių šalių ekonomikai kelia susirūpinimą. Disertacijos tikslas yra identifikuoti, įvertinti ir pasiūlyti sprendimus neigiamam demografinių transformacijų poveikiui namų ūkių vartojimo išlaidoms, pasireiškiančiam dėl gyventojų amžiaus struktūros, tikėtinos gyvenimo trukmės pokyčių Vidurio ir Rytų Europoje.

Darbe naudojamos kelios Gyvenimo ciklo modelio modifikacijos. Sudaryti modeliai leidžia platesniu požiūriu tirti ir vertinti kiekybinius ir kokybinius aspektus, į kuriuos nebuvo atsižvelgiama panašiuose modeliuose, įskaitant pensijų sistemos reformų reikšmę bei galimą netiesinį gyventojų senėjimo procesų poveikį namų ūkių vartojimo išlaidoms Vidurio ir Rytų Europoje. Atlikto empirinio tyrimo rezultatai parodo, kad vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės ir gyventojų amžiaus struktūros rodikliai turi netiesinį, persidengiantį poveikį namų ūkių vartojimo išlaidoms. Teigiamas poveikis pasireiškia 30-59 amžiaus grupėse, o neigiamas poveikis yra siejamas su išėjimu į senatvės pensiją. Darbe siūloma susieti senatvės pensijos amžių su vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės senatvės pensijoje rodikliu.

EVAF kolektyvas nuoširdžiai sveikina kolegą Karol Michnevič!