Lapkričio 9 d. Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete lankėsi Pasaulio banko atstovai. Ekonomistai kalbėjo tema "Kokia mokesčių sistema yra teisinga ir skatina ekonomikos augimą?".

Pasaulio banko  tyrėjai: Munawer Sultan Khwaja, Cristina Savescu, Thiago Scot ir Dzelila Kramer pristatė Lietuvos mokesčių sistemos analizę ir rekomendacijas mokesčių reformai, kelių galimų reformos scenarijų analizę, pagrįstą administracinių duomenų mikrosimuliacijos rezultatais. Taip pat buvo pristatyta Pasaulio banko sukurta modeliavimo priemonė, skirta galimiems Lietuvos mokesčių sistemos reformos scenarijams įvertinti.

Renginio metu tyrėjai pristatė Pasaulio banko tyrimą, atliktą naudojant administracinius duomenis apie gyventojų pajamų mokestį ir pelno mokestį Lietuvoje. Jie taip pat aptarė galimas būsimų bendrų tyrimų Lietuvos viešųjų finansų srityje temas.

Valstybės duomenų agentūros (buv. Statistikos departamentas) atstovas Darius Abazorius pristatė, kaip galima prieiti ir pasinaudoti Agentūros surinktais duomenis panašiems moksliniams tyrimams.

VU EVAF Ekonominės ekspertizės centro vadovo dr. Lino Tarasonio teigimu, Pagrindinė Pasaulio banko ekonomistų žinutė – Lietuva yra išsivysčiusi valstybė su besivystančioms valstybėms būdinga mokesčių sistema. Anot ekspertų, dabartinė mokesčių sistema lemia, kad Lietuvos mokestinė bazė yra viena mažiausių Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių tarpe, o pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkis – vienas didžiausių. Tai, savo ruožtu, kuria ilgalaikes problemas dėl nepakankamo svarbių viešojo sektoriaus sričių, tokių kaip švietimas, finansavimo.

Pasaulio banko ekonomistai siūlo Lietuvai visas gyventojų pajamas apmokestinti pagal jų dydį, o ne pagal tai, iš kokios veiklos jos gautos. Taip pat teigia, kad gyventojų pajamų mokesčiai turėtų būti labiau progresiniai. Ekspertai taip pat rekomenduoja Lietuvai pereiti prie vieno tarifo pelno mokesčio sistemos, kadangi dabartinėje, kur galioja 15% ir lengvatinis 5% tarifas stabdo mažų įmonių plėtrą bei skatina verslą skaidytis į mažesnius darinius. “Tikimės, kad Pasaulio banko ekspertų vizitas bei Vilniaus universiteto įsitraukimas į šią diskusiją paspartins Lietuvai ypatingai reikalingos mokesčių reformos įgyvendinimą.” – teigia L. Tarasonis.

MicrosoftTeams image 31