Vakar Ekonomikos fakultete savo įžvalgomis apie Baltijos šalių ekonomiką dalijosi bankininkas iš Švedijos Bo Kragh (Svenska Handelsbanken). Pranešimą “A SWEDISH BANKER’S VIEWS ON BANKING AND FINANCING IN THE BALTICS 1988-2013” sausakimšoje auditorijoje klausė ir studentai, ir EF vadovybė.
Į svečio paskaitą studentai rinkosi ypač aktyviai – visi norintys nė netilpo auditorijoje. Ir ne veltui – pranešimas sukėlė įvairių diskusijų bei papildomų studentų klausimų.
Svečias savo paskaitoje priminė, kaip Sovietų Sąjungos bankai gyvavo, kokios reformos įvyko nepriklausomybės metais. Nors tai istorija, tačiau ją išgirsti iš žmogaus, kuris nuo pat pirmųjų nepriklausomybės akimirkų aktyviai dirbo su Baltijos šalių bankininkais buvo ypač įdomu. Bo Kragh prisiminė savo pirmąsias diskusijas su sovietinio švietimo bankininkais bei milžinišką bankų veiklos suvokimo atotrūkį tarp Rytų ir Vakarų. Dirbant Baltijos šalyse pačiais pirmais nepriklausomybės metais jam labai gelbėjo rusų kalbos žinios, kurios ir dabar naudingos palaikant Rytų ir Vakarų diskusijas.
Bankininkas priminė apie skausmingas pirmąsias privačių bankų griūtis, kai bankininkais galėjo būti kas tik norėjo, apie nesenus “Parex” ir “Snoro” bankų bankrotus bei papasakojo, kodėl jo nuomonė apie eurą yra tokia skeptiška, nors Baltijos šalyse valdžia beatodairiškai siekia jo įsivedimo. “Dabar vykstančių apklausų metu Švedijoje apie 80 proc. respondentų pasisako prieš euro įvedimą. Juokinga, bet, anot apklausų, daugiau švedų tiki vaiduokliais nei euro sėkme. Manau, kad artimiausiu metu nei Švedija, nei Danija ar D.Britanija tikrai neįsives euro. Pasižiūrėkite, ką davė euro įvedimas Graikijai, Ispanijai, Portugalijai bei kitoms dabar bankrutuojančioms šalims. Baltijos šalims matau tik vieną euro privalumą – politinį, t.y. kuo labiau atitolti nuo Rytų kaimynės, prisijungiant prie kuo daugiau vakarų institucijų ir taip įgyjant tam tikrą didesnį saugumą, bet ekonominės naudos aš neįžvelgiu”, - pasakojo Bo Kragh. Bankininkas pastebėjo, kad Lietuvoje kaip ir kitose Baltijos šalyse šiuo metu labai daug nusivylimo, o jaunimas balsuoja kojomis, t.y. emigruoja, bet kaip jis sako: “Kamanė pagal fizikos dėsnius negali skraidyti, nes jos kūnas per didelis mažiems sparneliams, tačiau kamanė nežino šių dėsnių ir sėkmingai skraido. Taip ir Baltijos šalys – turite problemų, bet vis viena kažkaip skrendate!”